Trek přes tři sedla – úvod

Je listopad 2015, sedíme s Katkou v kině na filmu Everest. S napětím sledujeme, jak skupinka horolezců bojuje pod vrcholem o život a já si v tu chvíli trochu nelogicky říkám, že by bylo fajn se aspoň jednou v životě někam do takhle vysokých hor podívat. Nemusel bych se teda škrábat až nahoru jako ti na plátně. Jen si to tam prochodit a vidět to na vlastní oči.

Doma po kině mi to nedá, sedám k netu a googluji základní info místech, která výprava ve filmu na cestě do základního tábora procházela. Ke svému vlastnímu údivu po chvilce hledání zjišťuji, že Khumbu, jak se oblast okolo Mt. Everestu jmenuje, je dnes i pro obyčejného člověka dosažitelná. Každý rok sem zavítají a trek do základního tábora pod Everest podniknou desetitisíce turistů z celého světa. To asi zas taková divočina nebude, říkám si. A začínám hledat podrobněji…

Po pár dnech hledání mám nastudované základní informace o treku, přibližnou cenu letenky, ubytování a dalších věcí. Pochlubím se svým nápadem tam vyrazit Katce.  A ta souhlasí. To mi stačí! A na jaře pomalu začínám hledat letenky, které nakonec v březnu kupujeme v termínu 9.12.2015 -5.1.2016 s Turkish airlines.

Po příletu do hlavního města Kathmandu, kde během prvních dvou dnů vyřídíme poslední formality, nás čeká dost možná nejvíc adrenalinový zážitek. A to vnitrostátní přelet do Lukly (2850 m.n.m.), odkud začneme trek.  Letiště v Lukle je vybudované na kousku rovného povrchu ve svahu, před začátkem Runwaye je 600 m vysoký sráz, samotná Runway má sklon jako modrá sjezdovka (asi 12%) a končí skálou. Je označované jako nejnebezpečnější letiště na světě. Odsud se vydáme na dvoudenní cestu, která je společná pro všechny treky v Khumbu do pomyslného rozcestníku a centra celé oblasti – Namche Bazaaru. Malé městečko ve výšce 3440 m.n.m je zasazeno v kotlině obklopené šestitisícovkami je posledním místem s obchody plnými outdoorového vybavení a zároveň domovem etnika Sherpů, kteří sem přišli v minulosti z Tibetu. Slovo Sherpa se dnes stalo synonymem pro všechny nosiče nejen v této oblasti Himálají, kteří pomáhají horolezcům při výstupech.

Namche Bazaar z nedaleké vyhlídky

Na treku okolo Everestu se dnes turisté v drtivé většině případů ubytovávají v horských vesničkách v tzv. Lodžiích (Lodges). Jsou to takové hotely v nepálském horském stylu. Kamenná budova s jednou společenskou místností, která slouží zároveň jako restaurace. Což také jediná místnost, kde se během dne topí. Obstarávají to malá kamínka a jačí trus, který místní sbírají a do kamen přikládají. Pokoje samotné jsou velice jednoduché, oddělené od sebe jen překližkou. Dvě postele, okno a polička a to je vše. V nižších polohách a luxusnějším provedení i s vlastním záchodem. Ten se postupně z evropského mění, jak roste nadmořská výška a teplota v noci klesá k nule, na turecký a sdílený všemi. Ale i sem s turisty dorazily výdobytky civilizace, i když je otázka, jestli všechny některé spíše na škodu..  A proto i ve výšce přes 5000 m najdete internetovou kavárnu, v Lukle kavárnu Starbucks a během treku mobilní signál i možnost koupit Coca Colu.

Typická nepálská lodžie

Z Namche Bazaru během následujících 15 – 17 dnů, pokud nám to počasí, kondice a chuť dovolí, podnikneme  tzv. trek přes tři sedla: Kongma-La (5528 m.n.m.) , Cho-La (5420 m.n.m.) a  Renjo-La (5350 m.n.m.). Ten vede některými méně chozenými údolími v oblasti. Mimo hlavní trasu základního Everest treku, dnes označovanou kvůli množství turistů jako Coca Cola highway. Vyjdeme také na vyhlídkové kopce Chukhung Ri (5550 m.n.m.) a  Gokyo Ri (5350 m.n.m.).

Během treku postupně uvidíme několik osmitisícových vrcholů. Vedle Mt. Everestu také Lhotse, Makalu a Cho Oyu, Podíváme se i do základního tábora pod Everestem a nad ním (snad) uvidíme jeden při jednom z nekrásnějších západů slunce vrhající svoje světlo na Mt. Everest z kopce Kalla Pathar (5540 m.m.m.)

Držte nám palce a sledujte stránky, během treku se budeme ozývat s čerstvými zážitky a fotkami!

Braun a Katka.

Štítky: ,

Další články

Other posts